NOŽE 

ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY (ČSLA)

ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY (AČR).

 

Když je něco kvalitní, je hloupost to dělat znova, zvlášť když to někdo umí lépe. Dohodl jsem se proto s provozovatelem UTON.CZ Davidem Beerem, že zájemcům o tuto problematiku nabídneme na těchto stránkách to nejlepší na českém webu:

VSTUPTE 

Web, který se podrobně zabývá noži ČSLA a AČR. Celkově je na internetu pohromadě málo informací a především kvalitních fotografií, proto jsme se rozhodli udělat tyto webové stránky.Na našich webových stránkách naleznete nejenom kompletní informace, ale především detailní kvalitní fotografie většiny našich vojenských nožů: Prototypy, Uton vz. 75, Bonus vz. 85, V07, Rotačka, Mačeta vz. 52, Bodák vz. 58, Piloun, Falco, Cháron, Grab, Geronimo, Griphon, Lupus, Votan, Styx, Bon, zavíracích nožů a veškerého příslušenství. Postupně rozšiřuje a doplnujeme tyto stránky také o výstroj výsadkářů a průzkumníků ČSLA. Naším cílem je zde vytvořit rozsáhlou a přehlednou galerii veškeré dostupné výstroje a příslušenství, kterou naši výsadkáři při výcvicích používali.

Máte-li jakýkoliv dotaz, námět a nebo se chcete něčeho zde uvedeného zbavit, neváhejte nás kontaktovat e-mailem. Budeme rádi za jakékoli informace a materiály, které pomohou dále rozvíjet tyto stránky.

 

 

Nože používané v Armádě České republiky

                       (Vyšlo v Almanachu Nože 2016  - o.s NOŽE-CZ)

 

V současné době jsou jednotky Armády České Republiky (dále jen AČR),  podle určení a plnění úkolů vyzbrojeny řadou nožů, které ať už více či méně splňují požadavky a potřeby vojáka. K dnešnímu dni mají jednotky AČR ve výzbroji tyto typy nožů:

  1. Kombinovaný bodák k Útočné pušce  CZ 805 BREN
  2. Bodák Samopalu vz. 58
  3. Bodáky k odstřelovacím puškám SVDN1,SVDN3
  4. Útočný nůž vz. 75  „UTON“
  5. Útočný nůž vz.85  „BONUS“
  6. Bojová hvězdice ROTAČKA
  7. Nářaďové (kapesní) nože  pro nejrůznější druhy služeb AČR,
  8. Neoficiálně zavedené bojové a útočné nože.

 

1. Kombinovaný bodák k Útočné pušce  CZ 805 BREN

Jedná se o zcela nový nůž, který je součásti kompletu zbraně CZ 805 BREN. Do armády je zaváděn od roku 2012. Na obrázku jsou jen prototypy nožů, s kterými byly prováděny vojskové zkoušky. Jedná se o zcela nové pojetí nože na jeho konstrukci se podíleli vývojáři z Uherského Brodu.  S nožem lze provádět veškeré pracovní činnosti včetně stříhání drátu. Oproti předchozím nožům má pouzdro ve výbavě brousek. Velice jednoduchou manipulací lze změnit na útočný nůž. Stačí k tomu jen povolit patici a součástky jako záštita a patice zaměnit. S nožem lze velmi spolehlivě provádět veškeré pracovní úkony včetně boje zblízka.

2. Bodák k Sa-58

Jedná se o v minulosti nejvíce zastoupený bajonet v AČR. Do výzbroje byl zaváděn od roku 1958. Bodák mají již jen jednotky vyzbrojeny Sa-58. Nasazený na samopal se používá k ničení nepřítele v boji zblízka. Jeho samotné využití pro boj zblízka, je omezeno vzhledem k nenaostřené čepeli. Se sejmutým bajonetem lze pouze bodat a v krajních mezích provádět vnější a vnitřní seky na citlivé partie lidského těla (krk a obličejová část), které spíše způsobí tržná něž řezná poranění.

Pracovní využití nože je minimální. S nožem nelze řezat a i při silnějším páčení dochází ke zlomení nebo poškození nože.

 

 3. Víceúčelové bajonety k odstřelovacím puškám SVDN

            K odstřelovací pušce  SVDN 1, je zaveden víceúčelový bajonet, který se používá i  k samopalu AK 47 obr.č.1. S bajonetem lze bodat sekat a řezat. Pila na hřbetě čepele umožňuje řezat jak dřevo tak některé  kovy. Ve spojení s pochvou lze vytvořit kladivo a stříhat drát i pod napětím. Nevýhodou nože je jednostranně broušené ostří, které si voják sám nenaostří.

            K odstřelovací  pušce  SVDN 3, je dodáván  víceúčelový bajonet  používaný k samopalu AK 74 obr.č.2.  Na SVDN-3 tento bajonet nasadit nejde. Tento bajonet má stejné funkce jako předchozí mimo možnosti vytvořit kladivo. Nabroušení nože je také problematické.

            V obou případech se jedná o bajonety  ruské výroby. Počet těchto bajonetů v AČR je totožný s počtem ostřelovačích pušek. Nevýhodou zbraní je hlučnost při nošení. Demaskující příznaky vytváří plast narážející na kovové části výstrojních součástek. Hlučné je i samotné vytažení bajonetu z pochvy.

4.  Útočný nůž vz. 75  „UTON“

                                            

 Útočný nůž vz.75, byl a je určen pro výsadkové, průzkumné, speciální a letecké jednotky AČR, jako osobní zbraň jednotlivce. Ve výzbroji u jednotek, je od roku 1975. Jedná se o kvalitní nůž se širokou škálou využití. S nožem lze bodat, řezat a sekat. Při požití nářadí lze řezat dřevo a měkké materiály a s pilníkem opracovávat kovy. Tvar čepele je ideální pro boj zblízka. Nevýhodou při boji zblízka je chybějící záštita a při zasažení chemickými látkami špatná možnost odmoření kožené pochvy. Nůž od zavedení do armády vyrábí firma Mikov.

 

5.   Bojový nůž speciální vz. 85  „BONUS“ a jeho varianty

            Tento typ nože byl vyvíjen ve spolupráci s firmou Aguacentrum Praha v letech 1983-85. Svým zadáním neměl nahradit již zavedený UN-75, ale zmodernizovat výzbroj u jednotek hloubkového a speciálního průzkumu. Jeho konstrukce vychází z nože pro ženijní potápěče a  umožňuje bodat, sekat, řezat jak rovným tak pilovitým ostřím a vést údery paticí ručky. Bojový nůž BONUS byl do tehdejší ČSLA zaveden v malých sériích a s různým typem pouzdra. V současné době je používán u řady útvarů a jako pomůcka pro boj zblízka.

Pro potřeby ženijního průzkumu, byl do souprav pro potápěče ženijního vojska dodáván již zmíněný  nůž  z kterého se později vyvinul nůž BONUS. Nůž pro potápěče se lišil tvarem pouzdra, šroubzakončením 

6.Bojová hvězdice ROTAČKA

 Do výzbroje tehdejší ČSLA byly zavedena spolu s nožem BONUS, jako doplňková zbraň pro plnění speciálních úkolů. Vzhledem k tehdy na bojištích málo používané balistické ochraně, byla určena k likvidaci stráží hodem a pro boj zblízka. Po rozdělání se z jednotlivých dílů daly vyrobit bodce k pružinovým nástrahám nebo kopí. Na použití zbraně byl v roce 1985 zpracován manuál, kde bylo její využití popsáno. V součastné době se již zbraň používá v omezené míře jen u některých jednotek AČR.

7.Nářaďové (kapesní) nože  pro nejrůznější druhy služeb AČR

Do současné doby jsou v AČR u nejrůznějších druhů služeb, ale i specialisty používány nejrůznější nářaďové a zavírací nože. K jedněm z nejrozšířenějších patří takzvané důstojnické nože, jaké známe i u ostatních armád. S noži se lze setkat v nejrůznějších dílnách a brašnách.

     Stejně tomu je i u nožů takzvaných elektrikářských. Nože byly již v 50 letech zaváděny do dílen a doposud se používají v trhacích soupravách. Nože jsou z kvalitní uhlíkaté oceli a byly častou kořistí vojáků odcházejících do zálohy.

Dalším hojně používaným nože byla takzvaná zdravotnická žabka. Tento nůž byl používán  ve zdravotnických brašnách. V současnosti je jeho použití spíše ojedinělé.

  Nůž vojenské pošty

byl používán v československé armádě pracovníky vojenské pošty k přeřezávání motouzů  na balících zasílaných  poštou.

Účelem sklopné tyčky je ochránit pracovníka před pořezáním při  rychlém rozbalování poštovních  zásilek. Nůž na fotografii byl vyroben firmou Josef Pavlíček z Litomyšle.           

8.  Neoficiálně zavedené bojové a útočné nože.

Jedná se o nože které byly navrženy pro plnění  bojových úkolů a zároveň jako symbol hlásící se k tradicím těchto jednotek. Nože jsou plně uzpůsobeny potřebám vojáka průzkumných a výsadkových jednotek s širokým využitím jak při práci tak v boji zblízka.

Od roku 1997 používají jednotky hloubkového průzkumu útočný nůž pod označení 1-F-97 FALCO Nůž je v současnosti používán u 102. průzkumného praporu v Prostějově a je součástí znaku útvaru. Nůž je patentován a vojáci si jeho nákup financují sami.

Od roku 2000 je  ve výzbroji Chrudimského výsadkového praporu nůž pod označením 2-CH-00 CHÁRON. Vlastnit nůž mohou jen vojáci kteří  o něj projeví zájem a mají odsloužené 2 roky u jednotky. Nůž je také patentován a nákup si financují vojáci sami.

Znáte nás - Útočný nůž M.1917.pdf (0)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář akcí

V této rubrice nejsou žádné články.

Kontakt

Nože CZ - Pavel Formánek Ryneček 132
261 01 Příbram 3
604207224 noze-cz@volny.cz