Pytlovák, pošťácký nůž

Aktualizováno 7.12.2020

Málo známým nožem je tzv. pytlovák, nůž sloužící k přeřezávání motouzu na poštovních pytlích. Tyto nože byly na každé poště, ale největší uplatnění nacházely ve vlakové poště. Jedná se vždy o nůž s pevnou čepelí. 

Nůž byl používán v československé armádě  pracovníky vojenské pošty a sloužil k přeřezávání motouzů balíkových zásilek. Proto měl sklopnou tyčku, která měla zabraňovat tomu, aby se pracovník při rychlém rozbalování zásilek pořezal. 

Třeba dodat, že nůž není vojenský. Byl vyráběn preo civilní sektor pro pracovníky pošt, nicméně byl y používány i v armádě.

Foto i text převzato se svolením z www.uton.cz

 

Značka patří firmě Josef Pavlíček. Stejný typ nože v jednodušší podobě byl vyráběn i později. Kolega Kovařík tomu napsal:

Nože se vyráběly v Litomyšli, po ukončené výrobě startovacích pistolí. Bylo to období po znárodnění, Josef Pavlíček tam už dávno nebyl. Nůž byl určen pro Československou poštu všeobecně, tedy jak pro jednotlivé poštovní střediska ve městech, nebo v obcích, tak i pro armádu. Občas se prý objevoval i v normálních obchodech, kde byl používán jako pracovni nůz. Byl značen ražbou JP Litomyšl - kondor s písmeny JP v drápech, později i bez této ražby.

Foto Vladimír Kovářík - pro NOŽE-CZ

Další značka (ražba) byla číslice v kroužku, ta tam byla vždy, např. č. 5, 7, 18, 27, 33, toto bylo něco jako podpis, prostě číslo pracovníka, který nůž vyrobil.

Ještě jedna zajímavost, když porovnám ty naše nože z Litomyšle a ty z ciziny, které sloužily na podobnou práci v zahraničí, tak ty naše jsou sice obyčejné, nehonosné, ale nesmírně praktické, jednak pro dobrý úchop při řezání a také při ostření čepele, protože se zde dala jednoduše sklopit tyčka / chránič prstu proti pořezání, klasická pojistka jako u Fixiru - hřbetní pojistka. 

Ty cizí tam mají vždy šroubek a ten chránič se musí nejprve odšroubovat, poté se může čepel brousit. Tohle v Litomyšli vymysleli parádně.

 

Princip pojiostky.

Pytlovák se záštitou vyrobený v Německu.

Foto Vladimír Kovářík NOŽE-CZ

Pytlovák se záštitou

Fotografie poskytl Petr Študent Muzeum vlakové pošty.

Pytlováky bez záštity.

Foto Vladimír Kovářík - NOŽE-CZ

F

Pytlovák od benešovské firmy V. Říha

Foto Formánek Pavel - NOŽE-CZ

Jiné druhy pytlováků. bez  záštity.

Fotografie poskytl Petr Študent Muzeum vlakové pošty.